Skip links

Wszystko, co musisz wiedzieć o foliach biodegradowalnych

Dąży się do zmniejszenia ilości plastiku w środowisku, dlatego zainteresowanie zaczyna wzbudzać folia ekologiczna. Ma być szansą na bardziej zrównoważone oraz ekologiczne pakowanie. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem, z którego dowiesz się więcej o foliach ekologicznych oraz o tym, czym charakteryzuje się biodegradowalna folia

Dlaczego ekologiczna folia to nasza przyszłość?

Standardowa, tradycyjna folia jest wykonana z plastiku, materiału, który jest trudny do zdegradowania i prowadzi do poważnego zanieczyszczenia środowiska. Trudna do degradacji tradycyjna folia często trafia na wysypiska lub do oceanów, powodując szereg problemów dla dzikiej przyrody i ekosystemów, a proces jej rozłożenia trwa nawet kilkaset lat. Na szczęście odpowiedzią na ten problem jest folia biodegradowalna, która jest zarówno łatwa do użycia, jak i przyjazna dla środowiska.

Folia biodegradowalna

Folia biodegradowalna jest wykonana z materiałów, które mikroorganizmy mogą łatwo przekształcić w wodę, dwutlenek węgla i biomasę. Zwykle do jej produkcji stosuje się biopolimery takie jak PLA (polikwas mlekowy) lub PBS (polibutylenu sukcynian). Do produkcji wykorzystywana jest także celuloza oraz skrobia, które pochodzą ze źródeł odnawialnych. To bardzo istotne, ponieważ folia w takiej formie nie generuje szkodliwych dla środowiska substancji. Nie powoduje alergii, jest w pełni bezpieczna dla ludzi. Okazuje się, że oprócz doskonałej jakości i środowiskowej neutralności, folia w takiej formie jest także tańsza niż plastik. To, co mogłoby budzić obawy, to trwałość, natomiast nie trzeba się o to martwić, ponieważ folia biodegradowalna jest wystarczająco mocna, dlatego przechowywane w niej produkty są właściwie zabezpieczone. 

Jak można wykorzystywać folię biodegradowalną

Tego rodzaju folia ma szerokie zastosowanie, od pakowania żywności i napojów po kosmetyki i produkty higieniczne. Sprawdza się także jako folia zabezpieczająca rośliny. Jej zastosowanie gwarantuje ochronę przed czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, mróz czy promienie słoneczne. Folia nie ma negatywnego wpływu na jakość produktów, które zabezpiecza. Sprawdza się jako alternatywa dla tradycyjnych toreb na zakupy. 

Zastosowanie ekologicznych folii

Folie biodegradowalne różnią się zatem ze względu na zastosowanie, a do ich produkcji wykorzystuje się różne, przyjazne dla środowiska materiały. Niektórzy producenci folii stawiają na folie wykonane z biopolimerów, które są pochodzenia roślinnego, a nie naftowego. Ten materiał można z łatwością kompostować.

Ekologiczną folię można wykorzystać w wielu różnych kontekstach. Może ona służyć jako opakowanie dla żywności, napojów, kosmetyków, sprzętu elektronicznego i wielu innych. Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na zastąpienie tradycyjnej folii ekologicznymi alternatywami, która nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale także przyciągają nowych klientów, którzy są coraz bardziej świadomi ekologicznie.

Jak wybrać ekologiczną folię?

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniej ekologicznej folii jest zrozumienie, czego szukasz. Poszczególne typy folii mają różne zastosowania, więc ważne jest, aby folia, którą wybierzesz, spełniała Twoje specyficzne potrzeby.

Istotne jest również zwrócenie uwagi na certyfikaty ekologiczne, które pokazują, że dany produkt jest prawdziwie zrównoważony. Wśród najważniejszych należy wymienić certyfikat oko-test, który gwarantuje, że produkt jest wolny od szkodliwych substancji oraz certyfikat biodegradowalności, który potwierdza, że produkt szybko ulega biodegradacji.

Wyzwania i przyszłość ekologicznych folii

Jednym z największych wyzwań związanych z produkcją folii jest koszt. Produkcja ekologicznej folii jest obecnie droższa w porównaniu do produkcji tradycyjnej folii. Jest to główna przeszkoda dla wielu firm. Można jednak oczekiwać, że wraz z rozwojem technologii i zwiększeniem świadomości środowiskowej, koszty będą ulegać zmniejszeniu, a folia ekologiczna stanie się powszechniejsza. 

Wybierz sprawdzonego dostawcę ekologicznej folii

Wybór ekologicznej folii zamiast jej tradycyjnej alternatywy jest kluczowym krokiem w kierunku zmniejszenia ilości odpadów oraz poprawy stanu planety.

Ekologiczna folia to produkt, który nawet jeśli trzeba będzie w końcu wyrzucić, będzie miał minimalny wpływ na środowisko. A wszystko dzięki naturalnemu procesowi degradacji.

Przy wyborze producenta folii biodegradowalnej warto stawiać na sprawdzone firmy, takie jak SŁAWPOL, które stosują zrównoważone metody produkcji i dbają nie tylko o wysoką jakość produktów, ale również działalność, która będzie w zgodzie z wymogami ekologii. 

Szeroki wybór folii w ofercie SŁAWPOL

Firma SŁAWPOL wyspecjalizowała się w produkcji różnego rodzaju folii. W ofercie znajdują się obecnie następujące grupy produktów:

  • SawEco – materiały przeznaczone do pakowania artykułów sypialnianych;
  • SawTer – materiał wykorzystywany w procesie obkurczania, folia charakteryzująca się dobrą zgrzewalnością;
  • SawLam – materiał wykorzystywany przy produkcji foliopaków, odporny na rozdarcie i przekłucie;
  • SawPian – folia do wylewania pianki materacowej;
  • SawTerm – materiał do pakowania styropianu oraz innych produktów izolacyjnych;
  • SawReco – wykonany z użyciem regranulatu post konsumenckiego, stosowany do pakowania artykułów sypialnianych;
  • SawMat – materiał stosowany do pakowania artykułów sypialnianych, również tych podlegających rolowaniu;
  • SawBio – folia przeznaczona do pakowania pelletu oraz artykułów ogrodniczych. 

Jak widać lista dostępnych w ofercie produktów, jest bardzo szeroka i każdy zamawiający może dopasować je do własnych potrzeb. To, co warte podkreślenia to fakt, że wszystkie produkty oferowane przez SŁAWPOL mogą być poddane recyklingowi

Podsumowanie – wybieraj ekologiczne pakowanie

Zaangażowanie w ekologiczną i zrównoważoną praktykę może przynieść wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla Twojego biznesu. Wybór ekologicznej folii, szczególnie takiej, która jest biodegradowalna, to krok w dobrym kierunku. Jest to sposób na pokazanie klientom, że Twoja firma jest świadoma swojego wpływu na środowisko i podejmuje właściwe decyzje.

Leave a comment

Szanujemy Twoją prywatność

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj: polityka prywatności.